Dela nyhet
Träningsmatchpremiär mot Hammarby
21 aug 2023 0 kommentarer
Tumba Hockey har under sportchef Niklas Perssons och tränarduon Mikael Österblom och Måns Krügers ledning byggt en mycket intressant trupp inför den stundande hockeytvåansäsongen. Många av förhandstipsen placerar de rödklädda i toppen av tabellen.
Man har lyckats knyta till sig meriterade nyförvärv så som Dennis Finn Olsson och André Nordstrand som båda har allsvenska meriter och som senast kommer från starka säsonger i HockeyEttan.
Därtill har man fått behålla kulturbärare som Emil Tikka och Albin Lundqvist, skridskoskicklige Marcus Abrahamsson, grovjobbaren Oliver Karlström och förra säsongens utropstecken Linus Borgman och Dorian Donath Sanchez.
Tumba Hockey på Elitepsopects.
Det är en dryg månad kvar till säsongspremiären men redan imorgon tisdag den 22 augusti kl 19.00 drar träningsmatcherna igång för A-laget när Hammarby besöker Ishuset i Tumba.
Väl mött då!